Lázně Bělohrad

Město Lázně Bělohrad najdeme v podkrkonošské krajině, jen kousek od hlavního města České republiky – Prahy. Lázně jsou chráněny hřebenem Chlumu a Kamennou hůrou a uvidíme odsud zříceniny hradů Kumburk a Bradlec. Je zde výborné a příznivé horské klima. Kolem areálu Lázní Bělohrad je přírodní park Bažantice, ke kterému patří sportovní areál a nachází se zde také tenisové kurty. Lázně Bělohrad se původně jmenovaly „Anenské slatinné lázně„. Založila je pruská hraběnka Anna z Assenburgu v roce 1885.


zlatá rybkaChcete-li něco originálního, doporučujeme vám objednat si zážitek v těchto lázních u Zlaté rybky. Ideální také jako dárek pro vaše blízké!
>> LÁZNĚ BĚLOHRAD – KOMPLETNÍ NABÍDKA <<


Hraběnka se rozhodla zjistit, jaké léčivé účinky má ložisko rašeliny v oblasti Bažantic. Již od počátku byla lázeňská léčba na vysoké odborné úrovni, a to díky prvnímu lázeňskému lékaři dr. Mindlovi. V roce 1888 lázně dostaly povolení používat název sirné slatinné lázně. Roku 1901 byl v parku Bažantnice vyvrtán arzenoželezitý pramen, který pojmenovali Anna-Mariánský. Pramen je řazen z hlediska svého obsahu k železitým vodám. Roku 2000 obdržely Lázně Bělohrad certifikát, který osvědčuje systému kvality, úrovně zařízení a služeb. Certifikát jim udělila německá certifikační společnost TÜV. Lázně Bělohrad tento certifikát obdržely jako první lázně v České republice. A jak vlastně vznikl název Bělohrad? Název vznikl z osady, která se nazývala Nová Ves, kde byla postavena kamenná tvrz s bílými zdmi, a tak byla osada nazvána Bílým hradem a z toho vzniklo jméno Bělohrad. Nyní slaví lázně už skoro 130 let od svého vzniku.

Lázně Bělohrad – léčba a léčebné procedury

Přírodním léčivým zdrojem je sirnoželezitá slatinná rašelina, která se používá ve formě koupelí, zábalů a obkladů.

Využívá se zde mnoho různých lázeňských léčebných procedur, například procedura nazývaná vodoléčba, což obsahuje hydromasážní koupele, vířivé koupele, perličkové koupele, uhličité koupele, dále procedury jako parafinové zábaly, kryoterapie, skupinové i individuální cvičení, elektroléčba, masáže (klasická, reflexní, baňková masáž), plynové injekce, akupunktura nebo inhalace.
V lázních se rozléhají tři lázeňské hotely- hotel Grand, hotel Janeček, hotel Anna Marie a dependence Bohumilka. Všechny budovy nabízí kvalitní služby a spokojenost.

11. dubna 2007 navštívil Lázně Bělohrad prezident České republiky Václav Klaus a jeho manželka Livie Klausová. Mezi významné hosty po celou dobu existence lázní patří spisovatel a básník Karel Václav Rais, skladatel a dirigent Karel Moor, básnířka Eliška Krásnohorská a výborný český spisovatel Karel Jaromír Erben. Narodil se zde také malíř Václav Březina a impozantní umělec Karel Dlabola.

Lidé jezdí do lázní léčit nemoci pohybového ústrojí, jimiž jsou například revmatické choroby a bolesti páteře, pak také Bechtěrevova choroba, artrózy, léčí se tu různé stavy po úrazech a popáleninách, chabé periferní obrny, a také gynekologické problémy.

Volný čas v lázních Bělohrad

Volný čas v lázních můžeme využít odpočinkově v parku Bažantnice, na minigolfovém hřišti či na hřišti petangue, zkusit nordic walking a půjčit si horské kolo na projížďku po okolí. V areálu lázní jsou také kavárny, letní terasa, obchod se suvenýry, kadeřnictví, pedikúra a sauna. V centru města můžete vidět památník rodáka Karla Václava Raise, Fričovo muzeum nebo barokní chrám Všech svatých ze 17. století. Mezi zajímavé pamětihodnosti v okolí řadíme hrad Pecka, rodný dům Karla Jaromíra Erbena v Miletíně, ZOO Safari ve Dvoře Králové, Prachovské skály, Krkonoše, přehrada Les království, zámek Hrubá skála, barokní zámek Dětenice, zámek Kuks, hrad Kost pocházející ze 14. století, zámek Sychrov a Byšičky, místo, ke kterému se upíná příběh balady Svatební košile ze sbírky Kytice od nejznámějšího českého spisovatele Karla Jaromíra Erbena, obec Červená Třemešná a obec Zvičina.


Mohlo by vás dále zajímat:

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde