Lázně Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně

Priessnitzovy léčebné lázně se nachází v krásné přírodě Rychlebských hor, a to pouhé 2 km od města Jeseník. Svou polohou jsou lázně vhodné jak pro relaxaci, tak třeba pro sport a kulturu. Podle výzkumů je zde jedno z nejlepších mikroklimat, hlavně díky tomu, že jsou lázně obklopeny horami ze všech stran, což je velmi dobré pro pacienty s potížemi dýchacích cest.

AKTUÁLNÍ NABÍDKA: Last minute Priessnitzovy léčebné lázně:

O vznik Priessnitzových lázní se postaral Vincenz Priessnitz. Byl zvaný také Vodní doktor. Postavil kamennou budovu s káděmi, kam byla přiváděna teplá a studená minerální voda. Léčivé účinky vody si mohl vyzkoušet přímo na sobě, když se mu v pouhých 16 letech stala nehoda. Spadl pod koňský povoz. Měl téměř mizivou šanci na vyléčení, ale zkusil účinky vody a zranění se zahojilo. Když se o tom dozvěděli lidé, začali si volat Vincenze kvůli pomoci se zdravotními potížemi. Jemu bylo potěšením pomáhat ostatním. V roce 1838 dostal povolení pro provoz lázní. Po smrti Priessnitze se stal jeho pokračovatelem doktor Josef Schindler. V letech 1938-1945 se v lázních rehabilitovali němečtí vojáci. Po roce 1989 se stala z lázní akciová společnost nazvaná Priessnitzovy léčebné lázně a.s.

V okolí Jeseníků je asi osmdesát minerálních pramenů. Z nejdůležitějších minerálních pramenů je možno jmenovat například pramen Jitřní, Pokroku, Mecklenburský, Sjednocení, Vídeňský, Dobrá naděje, Finský, Sourozenecký a Večení.

Léčba v lázních

Do lázní jezdí hosté léčit nemoci oběhového (vysoký a nízký krevní tlak, cukrovka) a dýchacího ústrojí, poruchy látkové výměny, duševní poruchy (deprese, poruchy spánku) nebo kožní nemoci.

Specialisté v lázních ovládají různé léčebné metody. Užívají sloupkovou korekční terapii, která napravuje špatné držení těla a odlehčuje přetížené klouby, Computerovou kineziologii, Priessnitzovu pololázeň jednofázovou a dvoufázovou, což je kombinace procedury vodoléčby, zábalů, polevů a kartáčování kůže, elektrospánek, který léčí nespavost, Priessnitzovu pohybovou terapii (sportovní chůze se speciálními holemi) a Priessnitzovy venkovní koupele. Mezi oblíbené procedury patří také ajurvédská masáž nazývaná Ayus Lomi, která ošetřuje celé tělo. Návštěvníci mohou navíc využívat solárium a fitcentrum.

Je možnost se ubytovat v Lékařské vile, Vile na Kolonádě, v lázeňském domě Mír, Wolker, Bezruč či Jan Ripper. Pokoje jsou pohodlné a dobře vybavené. V srpnu roku 2010 byl otevřen přírodní balneopark. V balneoparku najdete Priessnitzovy přírodní lázně horních i dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu a pro odpočinek a cvičení terasy. To vše prý přispívá k posílení imunity, snížení či vymizení alergií, podporuje to oběhový systém, léčí bolesti hlavy, snižuje krevní tlak a upravuje poruchy štítné žlázy.

Volný čas

V lázních je pro návštěvníky k dispozici kosmetika, pedikúra, manikúra, kadeřnický salon, minigolf, tenis, půjčovna horských kol, v zimě můžete zkusit lední bruslení nebo si půjčit lyžařské vybavení. Najdete tu lyžařská centra SKI Centrum Miroslav, Ramzová, Petříkov, Ostružná, Červenohorské sedlo nebo Praděd. Také je v lázních nově vybudovaná solná jeskyně Solvita. Můžete si zahrát minigolf, venkovní šachy, ruské kuželky, tenis a nordic walking. Okolí je ideální jak pro procházky, tak pro cykloturistiku.

Pokud přemýšlíte o výletě, navštivte Rozhlednu Zlatý chlum vysokou 26 metrů, největší rašeliniště na Moravě Rejvíz, Jeskyně Na Pomezí, Na Špičáku, původně gotický hrad, nyní zámek, Jánský Vrch, kde naleznete největší sbírku dýmek a kuřáckých potřeb, Zlatorudné mlýny, vodní elektrárnu Dlouhé Stráně nebo ruční papírnu Velké Losiny.


Mohlo by vás dále zajímat: