Lázně Trenčianské Teplice

Lázně Trenčianské Teplice

Lázně Trenčianské Teplice leží v nadmořské výšce 272 metrů v Trenčínském kraji. Nachází se v západní části Slovenska a leží na potoku Teplička. Okolo lázní jsou rozsáhlé lesy Strážovských vrchů. Město lemují hřbety Grófovec a Klepáč. Lázně jsou přezdívány také “perla Karpat”. V areálu lázní je krásný anglický park s jezírkem. Kvůli své výhodné poloze jsou lázně Trenčianské Teplice ideálním místem pro odpočinek. Lázně Trenčianské Teplice jsou nejstarší a jedny z nejvyhledávanějších lázní na Slovensku.

Mezi lety 1911 až 1923 v Trenčianských Teplicích pracoval lékař Antonín Čapek. Jeho syn Karel Čapek do Trenčianských Teplic také často jezdil a také zde psal některá svá díla.

Lázně mají celkem pět pramenů, které využívají. Lázně Trenčianské Teplice obsahují sirnaté termální prameny, které mají teplotu 37 až 42°C. Obsahují také hydrouhličitany, vápník, hořčík, železo a dalších prvky. Proto se nemusejí ochlazovat a některé prameny vyvěrají přímo v bazénech. Další léčivý přírodní zdroj je sirné minerální bahno, které se užívá zejména na zábaly.

Lázně mají obsáhlou nabídku masáží (klasické, reflexní, podvodní, manuální lymfodrenáž), poskytují léčbu vodou (vířivé a perličkové koupele, skotské střiky, Kneippova vodoléčba) a léčbu teplem, což zahrnuje saunu, parafínový zábal, vířivky nebo perličkové koupele, pak elektroléčbu a inhalace, rašelinové obklady, fango, parafango, vodoléčba, cvičení, jóga, finess, Nordic Walking, masáže, oxygenoterapie, plynové injekce, kryoterapie, laseroterapie a další procedury.

Léčí se zde zejména problémy s pohybovým aparátem, dále revmatické nemoci, zápalová onemocnění zad, neuralgie, stavy po operacích a úrazech.
Pro ubytování jsou k dispozici například Hotel Flóra, Most Slávy, Parkhotel na Baračke, penzion Baske nebo léčebný dům Krym. Tip: A pokud máte rádi Poker, potom si můžete zahrát online na stránce Partypoker, kde si užijete spoustu zábavy. Můžete tak hrát třeba během vašem pobytu.

První písemný záznam o léčivých pramenech je z roku 1242. Samotné lázně vznikly 1580. Od 13. do 19. století patřily lázně k Trenčínskému hradu. Základy lázní položil už v 16. století Štefan Zápoľský. O další rozvoj lázní Trenčianské Teplice se zasloužili hlavně rod Illésházyové, kterým patřily 241 let, a vídeňský finančník Juraj Sina. Jeho syn Šimon nechal postavit hotel a zasloužil se o rozšíření lázeňského parku. Dcera Ifigénia zase nechala roku 1888 postavit nejvzácnější historickou památku, lázeň Hammam v maurském slohu. Podle pověsti objevil léčivé prameny kulhající pastýř při hledání zatoulané ovce. Našel jezírko s horkou vodou se sírovým zápachem. Po několika koupelích v něm se uzdravil. V městském znaku je proto pastýř, ovce a pramen.

Mezi největší atrakce lázní Trenčianské Teplice patří Hammam. Slovo Hammam je původně z arabštiny a znamená to ,,lázeň‘‘. Tyto lázně jsou v orientálním maurském slohu.

Mezi místní chráněná území patří Trubárka, Žihľavník, Potok Havránková dolina nebo Omšenská Baba. Z pamětihodností můžete navštívit Klášter v Skalke nad Váhom, hrad Uhrovec, ski centrum Fačkovské Sedlo, Kálnica Piesky, Čičmany, Dešná, Bezová, zrekonstruovaný hrad Beckov, Zoo Bojnice, vodní nádrž Nitrianske Rudno, zámek Bojnice, kde se natáčela známá pohádka Šíleně smutná princezna, Topolčianský hrad, termální koupaliště Čajka, bojnická hradní jeskyně, středověká zřícenina Považský hrad, Muzeum pravěku nebo hrad Tematín z 13. století. O kulturní dění také není nouze. Například se zde odehrává nejstarší mezinárodní festival komorní hudby ve střední Evropě Hudební léto, festival filmů o umění Art film, mnoho koncertů a dalšího. Návštěvu lázní je možno doplnit procházkami v lázeňském parku, minigolfem, tenisem, turistikou nebo cykloturistikou. V okolí je mnoho cyklotras.


Mohlo by vás dále zajímat:

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde