Léčebné lázně Bohdaneč

Léčebné lázně Bohdaneč se nachází v údolí Polabské nížiny, a to pouhých 8 km od města Pardubice. Lázně jsou obklopeny zelenými lesy a rybníky. V okolí jsou velká naleziště přírodních minerálních pramenů a slatiny, tedy bažin, ve kterých vzniká rašelina. Nachází se tu například Artézský vrt nazvaný Panenka. Minerální voda je čistě alkalická kyselka. Obsahuje vzácné fluoridové prvky, což obsahuje málokterá voda.

První písemná zmínka o městě Bohdaneč jez roku 1264. O vznik lázní se zasloužil místní rodák Jan Veselý. V 19. století byl nájemcem rybničního hospodářství pardubického velkostatku a předsedou Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka. Družstvo mělo za účel upravit povodí Rajského potoka. A přišel na myšlenku vybudovat lázně. Jan Veselý lázně vybudoval v roce 1896. Začal používat rašelinu pro léčebné účely. Roku 1906 byl Jan Veselý donucen prodat lázně Občanské záložně kvůli velké zadluženosti.Nově od počátku roku 2006 je pro návštěvníky Lázní Bohdaneč otevřená solná jeskyně Koré. Jde o originální, zajímavou a přírodní metodu takzvané haloterapie. Znamená to inhalaci soli, která je rozptýlená ve vzduchu. Ve vzduchu v jeskyni jsou sloučeniny jódu, vápníku, hořčíku, sodíku, brómu, selenu. Pobyt v solné jeskyni Koré je dobrý pro léčbu onemocnění dýchacích cest, poruchy štítné žlázy, onemocnění cévní soustavy, nemocí zažívacího ústrojí, kožních nemocí a navíc vyhlazuje vrásky a zpomaluje se proces stárnutí.

Ubytování nabízí pavilon Bílý, kde je wellness centrum, vířivé a perličkové koupele, Gočár s fitcentrem, Jubilejní a Veselý, zde je kavárna, tělocvična, balneocentrum, plavecký bazén, solná jeskyně a společenský sál.

Lázně Bohdaneč – léčba v lázních

V lázních Bohdaneč léčí Bechtěrevovu chorobu, artrózu, onemocnění kloubů, bolesti šlach a svalů nebo úrazy pohybového aparátu. Lidé sem jezdí kvůli odpočinku i kvůli léčbě. Z lázeňských procedur Vám mohou nabídnout masáže (klasická, medová, čokoládová, masáž lávovými kameny, aromamasáž, thajská, havajská, indická nebo masáž horkými mušlemi), koupele (bylinná, perličková, uhličitá), zábaly (medovo-mléčný, skořicový, čokoládový, anticeluliditní), cvičení a plavání. V areálu je plavecký bazén napuštěný minerální vodou z artézského vrtu Panenka s teplotou vody asi 30 stupňů Celsia. Na každé straně bazénu jsou vířivky. Dále je zde sauna, aquaaerobic, který pomáhá při rehabilitacích, redukci nadváhy či špatné psychické kondici, whirlpool vana.

Volný čas

Ve volném čase můžete navštívit kulturní a vzdělávací program, který lázně připravují pro návštěvníky, zasportovat si, zaplavat si, projet se na kole či posedět v kavárně. Výtečná bude také procházka lázeňským areálem, kudy protéka Rajský potok, a kde stojí Kuttnerova kaple, návštěva barokního kostelu Sv. Máří Magdaleny, v jehož zvonu jsou podle pověsti vhozeny zlaté dukáty, pak návštěva významné renesanční radnice z 16. století, Opatovického kanálu, městského koupaliště, Bohdanečského rybníku nebo rybníku Matka, zámku Hrádek u Nechanic, Muzea loutek v Chrudimi, ZOO Dvůr Králové, Babiččina údolí nebo rodiště Boženy Němcové, Ratibořice a starého hřbitovu s kaplí Sv. Jiří, na kterém jsou hroby známých osobností- českého novináře a básníka Josefa Jaroslava Langera, významného architekta Josefa Gočára, spisovatele a kritika Karla Šípka, spisovatele Jana Evangelisty Kosiny nebo komponisty a dirigenta Jaroslava Vogela. Dále je možno navštívit nedaleké město Pardubice a ochutnat místní proslulé pardubické perníčky nebo navštívit Velkou pardubickou. Milovníci sportu se můžou projet na kole po nových cyklotrasách, zajít si na túru, zahrát si golf nebo se projet v koňském sedle.


Mohlo by vás dále zajímat:

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain