Mariánské lázně

Mariánské lázně

Mariánské Lázně jsou nejmladší lázně v západních Čechách. Leží v nadmořské výšce 630 m. Mariánské Lázně jsou druhé největší lázně v České republice. Jedny z nejkrásnějších lázní České republiky jsou obklopeny Slavkovským lesem, kde jsou minerální léčivé prameny. Okolo jsou lesy, parky, je zde čistý vzduch, krásná příroda. Navíc Mariánské lázně nabízí veliký výběr kulturních a sportovních programů.

Území Mariánských lázní patřilo premonstrátskému klášteru v Teplé. Jeho opat K. K. Reitenberg se zasloužil v 19. století o stavbu prvních lázní. Podle projektu architekta V. Skalníka se provedly terénní úpravy a založily se parky. Osada, které se říkalo Na kyselce, dostává roku 1808 jméno Mariánské Lázně.

AKTUÁLNÍ NABÍDKA: Last minute Mariánské lázně:


Tip: Pro vyhledávání lázeňských pobytů můžete použít také vyhledávací formulář, který se nachází v pravém sloupci těchto stránek. Zde si můžete nastavit požadovaný termín a další parametry.


zlatá rybkaChcete-li něco originálního, doporučujeme vám objednat si zážitek v těchto lázních u Zlaté rybky. Ideální také jako dárek pro vaše blízké!
>> MARIÁNSKÉ LÁZNĚ – KOMPLETNÍ NABÍDKA <<


Ubytování je možné například v hotelu Royal, Krakonoš, Flora, Svoboda, Morris nebo v Centrálních lázních a v mnoha dalších.

V areálu lázní vyvěrá čtyřicet minerálních pramenů a v okolí téměř sto pramenů. Prameny Křížový, Karolinin, Rudolfův, Ferdinandův, Lesní, Ambrožův, Antoníčkův pramen, Balbínův pramen, Farská kyselka, Medvědí pramen, Prelátův pramen, Pirátův pramen a nejstarší Hamelika. Pramenů tu bývalo mnohem více, ale některé z nich zanikly. Zanikl například Jateční pramen, Hamrnický pramen, Drátenický pramen a Mariin pramen, který dal městu název. Je to vývěr oxidu uhličitého. Teplota pramenů je mezi 7 a 10 stupni Celsia. Minerální prameny se užívají k inhalacím, pití a ke koupelím. Takové koupele snižují krevní tlak, zlepšují činnost srdce a ledvin, zlepšují prokrvení mozku a dolních končetin.

Mariánské lázně

Mariánské lázně – léčba v lázních

V lázních léčí onemocnění močových cest a ledvin, dýchacího a pohybového ústrojí, nervových chorob, nemoci zažívacího ústrojí, nemoci z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí a nemoci kožní.

Hlavními léčebnými procedurami jsou uhličité koupele, plynové koupele, pitná léčba, plynové injekce a peloidy. Ve wellness centru Vám nabídnou masáže (reflexní, podvodní, klasické, thajské), zábaly (parafínové, slatinné), dále vířivé koupele, lymfodrenáž, elektroléčba, plynové injekce, akupunktura, kryoterapie, oxygenoterapie.

Mariánské lázně – volný čas

Ve volných chvílích jsou ideální pro návštěvu skvosty tohoto města, například kostel Nanebevzetí Panny Marie, pravoslavný ruský kostel sv. Vladimíra, anglikánský kostel, Památník Fryderyka Chopina, pomník J. W. Goetha, socha Karla Kašpara Reitenbergera, Nehrova busta, busta Václava Skalníka, Pomník milénia, evangelický kostel Corporis Christi, židovská synagoga, kaplička Lásky, kostel sv. Antonína z Padovy, kostel sv. Anny a Lesní kaplička, která je z roku 1932. Ale zdejší nejznámější stavba, Zpívající fontána, má každou lichou hodinu hudební produkci, kterou ve 21 a 22 hodin doprovází scénické osvětlení. Zpívající fontána se úplně poprvé rozezněla dne 30. dubna 1986. Další významnou stavební památkou je pseudobarokní kolonáda z roku 1889.

Z kultury můžete využít 3D Kino, různé festivaly, galerie, výstavy, kluby a diskotéky, knihovny, můžete navštívit Mariánskolázeňskou nokturnu, Městské divadlo, Městské muzeum nebo Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně.

Z přírodních úkazů stojí za návštěvu unikátní CHKO Slavkovský les, národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a Pluhův bor, národní přírodní památky Svatošské skály, Tři Křížky a Upolínová louka, přírodní rezervace Lazurový vrch, Planý Vrch, Prameniště Teplé nebo Vlček a přírodní památky Čiperka, Koňský pramen, Kynžvartský kámen, Olšová Vrata nebo Pístovská louka.
V Mariánských lázních žily nebo je pouze navštívily různé významné osobnosti. Například hudební skladatel Antonín Dvořák, panovník Edward VII., operní pěvkyně Ema Destinová, císař František Josef I., spisovatel Franz Kafka, filozof Friedrich Nietzsche, dramatik Henrik Ibsen, skladatel Johann Strauss, spisovatel Mark Twain, psychiatr Sigmund Freud, vynálezce Thomas Alva Edison, kronikář Nepomuk Felbinger nebo zahradní architekt Václav Skalník.


Mohlo by vás dále zajímat:

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain