Štítek: ‘Termální lázně’

Termální lázně Laa an der Thaya (Therme Laa) v Rakousku

Termální lázně Laa an der Thaya (Therme Laa) v Rakousku

Termální lázně Laa an der Thaya (Therme Laa) se nachází v Dolním Rakousku, a to doslova těsně při hranicích s Českou republikou. Není tedy vůbec divu, že jsou tyto termální lázně velice oblíbené nejen u Rakušanů, ale jsou hojně navštěvovány i návštěvníky z Česka. Therme Laa je v poslední době u českých turistů čím dál více populární. Lázně se […]

Termální lázně Harkány

Termální lázně Harkány

Termální lázně Harkány se nachází nedaleko hranic s Chorvatskem. Podnebí je zde v podstatě stejné jako u moře. Harkány leží na jihu Maďarska. Lázeňské městečko Harkány je poměrně malé, má pouze 3600 obyvatel. Může však nabídnout mnoho krásných míst k procházkám, sportu a odpočinku. Termální lázně Harkány fungují již 185 let. První písemná zmínka pochází z roku 1323. Tuto oblast původně osídlili Hunové a Avaři. Kdysi byla tato oblast nazývána jako Büdösrét, tedy v překladu páchnoucí louka, a to zejména kvůli svému silnému sirnému zápachu. Ale poté se zjistilo, že lidé, kteří celý den pracují v blátě, se uzdravili z nemoci revmatismu. Roku 2003 byl areál lázní Harkány zmodernizován. Každoročně termální lázně Harkány navštěvuje spousta návštěvníků. Patří mezi jedny z nejoblíbenějších lázní Maďarska.

Lázně Gellért

Lázně Gellért

Termální lázně Gellért se nachází na břehu řeky Dunaj a jsou snad nejznámější lázně v Budapešti. Leží přímo v srdci hlavního města Maďarska. Zároveň jsou lázně Gellért nejstaršími maďarskými lázněmi. První zmínka o léčivé vodě je z 15. století. Lázně byly oblíbené i mezi Turky. Voda tu byla teplejší než v jejich lázních. V 17. století byly lázně nazývané jako Blatné lázně (maďarsky Sárosfürdő), díky svému jedinečnému jemnému bahnu usazenému na dně bazénů. Secesní léčebné lázně Gellért byly otevřeny roku 1918. V roce 1927 byl zařízen bazén s umělým vlnobitím, v roce 1934 pak byla zařízena perličková koupel.

Termální lázně Velký Meder

Termální lázně Velký Meder

Město Velký Meder leží na jihu Slovenska nedaleko od maďarských hranic. Nachází se přesněji na Podunajské rovině. Termální lázně jsou obklopeny rozlehlým lesem, což zajišťuje klidnou a příjemnou atmosféru, která zpříjemní pobyt návštěvníků termálních lázní. Ve městě je vyvrtán nejteplejší pramen na Slovensku – ten má teplotu až 92°C. První písemná zmínka o městě Velký Meder pochází z roku 1268. Na léčivé účinky minerálních pramenů přišel už Matyáš Korvín. Roku 1466 udělil Matyáš Korvín městu privilegia. V letech 1948 až 1990 se město nazývalo Čalovo. Termální lázně Velký Meder byly otevřeny až roku 1974. V roce 2004 byl areál lázní zrekonstruován a přejmenován na Termálpark – Termální koupaliště Velký Meder.

Lázně Zalakaros

Lázně Zalakaros

Termální lázně Zalakaros leží na jihozápadě Maďarska. Je to snad nejmenší maďarské městečko. Lázně Zalakaros se necházejí nedaleko od jezera Balaton. Termální lázně Zalakaros navíc leží u vrchoviny Zalai. Lázně Zalakaros řadíme mezi šest největších lázní nacházejících se v Maďarsku. Město Zalakaros je obklopené vinicemi a ovocnými zahradami. Specialitou Maďarska jsou unikátní vína a typická maďarská jídla.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde