Termální lázně Bad Gastein v Rakousku

lázně

Bad Gastein je malebné alpské městečko s domy v secesním stylu uvelebené pod klenbou štítů Vysokých Taur. Celé údolí Gasteinu patří mezi nejoblíbenější rakouská zimní střediska a je zároveň součástí Ski Amadé, největší lyžařské oblasti v Rakousku. Bad Gastein ale zdaleka nenabízí jen zábavu na zasněžených svazích, jedná se zároveň o vyhledávané lázně.

Bad Gastein se nachází asi 100 kilometrů na jih od Salzburgu. Vzdálenost z Prahy je přibližně 480 km a asi nejlepší je volit při cestě z hlavního města trasu přes České Budějovice a Linz. Při cestě z Brna se nabízí hned několik možných variant trasy. Je možné jet přes Znojmo, St. Polen a Salzburg, kdy se za Salzburgem sjede z dálnice ve směru na Villach resp. Bischofshofen nebo lze jet přes Mikulov směrem na Vídeň a následně na St.Polten.

Díky kombinaci čistého vysokohorského vzduchu, termálních pramenů, špičkové infrastruktury a bohatých možností sportovního a turistického vyžití v létě i zimě patří Bad Gastein v oblasti cestovního ruchu mezi rakouská top střediska. Kouzlu tohoto místa ostatně v minulosti podlehl například císař František Josef I. s manželkou Alžbětou, známou spíše pod přezdívkou Sissi, německý císař Vilém I. a mnoho dalších. Nejinak je tomu i dnes, kdy zde můžete potkat celou řadu známých tváří ze světa showbyznysu a sportu, ale i vlivných podnikatelů. Ostatně řada z nich, včetně Čechů, si zde pořídila druhé bydlení a jezdí sem pravidelně trávit volný čas. To je dáno i tím, že nákup nemovitosti v Rakousku není pro občany Evropské unie nijak výrazně omezován.

Přímo v centru Bad Gasteinu vás ohromí nádherný dvousetmetrový vodopád tvořený třemi stupni a několika kaskádovými klesáními. Podél něj vede chodníček, takže si krásy vodopádu můžete vychutnat v celé jeho délce z maximální blízkosti. Právě ve středu města se nalézají nejluxusnější hotely, exkluzivní obchody a butiky, vyhlášené kasino nebo muzeum se sbírkou minerálů.

První zprávy o léčivých účincích místních zřídel pocházejí již z roku 1350. Z úpatí hory Graukogeln zde vyvěrá hned osmnáct termálních pramenů s vodou bohatou na radon. Její léčivá síla se projevuje zejména při léčbě pohybového ústrojí a revmatických onemocnění, zmírňuje bolest kloubů a pomáhá při hojení úrazů. Jezdí sem i pacienti s diagnózou nemocí horních cest dýchacích, poruchami imunitního systému a kožními onemocněními.

Video: Alpentherme Gastein

Léčebné štoly v Bad Gatein

V hloubce dvou kilometrů v útrobách alpského horského masivu se nachází proslulé gasteinské léčebné štoly. Teplota pohybující se v rozmezí 34 a 41 stupňů Celsia spolu s vlhkostí vzduchu v hodnotách od 70 do 100 procent a zvýšeným obsahem ušlechtilého radonu ve vzduchu je unikátní léčebnou kombinací pomáhající zbavit se přírodní cestou nejrůznějších zdravotních potíží a zároveň posílit obranyschopnost lidského organismu vůči chorobám.

Gasteinské termální lázně

Léčebné terapie, kosmetiku, masáže i různé pohybové aktivity. To vše nabízí gasteinské termální lázně. Zatímco si užíváte pohodu v pobublávající vodě z termálních pramenů, můžete se kochat výhledy na panorama Alp.

Naprosto jedinečnou atmosféru pak mohou nabídnout zdejší Falsentherme, přímo ve skalách vybudované termální lázně s relaxačními bazény, vodními masážemi, tobogánem, klasickým sportovním bazénem, ale i welness a různými druhy saun jako je finská, solární, panoramatická, solná nebo parní.  Plave se jak uvnitř, tak venku.

Lyžování v Bad Gastein

Alespoň v krátkosti se musíme zmínit i o tom, co Bad Gastein a jeho okolí nabízí lyžařům. Na ty tu čeká více než 200 kilometrů sjezdovek, kde si vhodný svah vyberou jak naprostí začátečníci, tak ti nejzkušenější lyžaři. Ideální sněhové podmínky tu panují od konce listopadu do dubna. Na své si přijdou i milovníci úzkých lyží. Pro běžkaře je zde připravena dokonce osvětlená běžecká stopa, na které se mohou prohánět až do půl desáté večer.

Další aktivity

Kromě labužnických zážitků z gasteinských restaurací a ochutnávání místních specialit (na zdejších salaších si můžete koupit třeba pravé domácí sýry, uzenou šunku nebo špek) je v létě možné vyrazit za vysokohorskou turistikou, na cyklovýlet nebo si vyzkoušet třeba rýžování zlata. Pokud dáváte přednost procházce po greenu, můžete navštívit 18 jamkové hřiště a zahrát si golf uprostřed zdejší nádherné přírody.


Mohlo by vás dále zajímat:

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich